Окръжният съд в Търговище не уважи искането на защитата за изменение или отмяна на мярката за неотклонение „Задържане под стража“ в по-лека на Х. Х. за ръководене на организирана престъпна група, създадена с цел извършване на престъпления по служба.
Припомняме, че на 21 февруари тази година Окръжен съд – Търговище взе мярка за неотклонение „Задържане под стража“, по отношение на Х. Х. Съдът, като взе предвид изключително високата обществена опасност на деянието, реалната опасност обвиняемият да извърши друго престъпление, както и че събраните многобройни доказателства сочат най-малкото съпричастността му в извършване на престъплението, тогава прецени искането на Софийска градска прокуратура (СГП) за правилно, обосновано и законосъобразно и постанови мярка за неотклонение „Задържане под стража“, която беше потвърдена от Апелативен съд – Варна.
На 18 април 2024 г. ОСТ не уважи молбата за промяна или отмяна на мярката за процесуална принуда като прие, че обвиняемият е задържан за по-малко от два месеца и в този смисъл не е прекомерен размерът на задържането под стража. Няма настъпили нови обстоятелства. Доводите за наличието на адрес, крупна икономическа дейност не опровергават наличието на опасност за извършване на противоправно деяние-влияние върху свидетели. И това определение на ОС – Търговище беше потвърдено на 30 април 2024 г. от въззивната инстанция.
На 13 май в съдебно заседание защитата отново поиска изменение на мярката като представи удостоверения, че Х. Х. е вписан като кандидат за народен представител и кандидат за член на Европейския парламент. Съдът взе предвид разпоредбите на Изборния кодекс, съгласно които от деня на регистрацията до обявяване на резултатите от изборите регистрираните кандидати не може да бъдат задържани или привличани като обвиняеми, освен за извършено престъпление от общ характер и с разрешение на Централната избирателна комисия въз основа на мотивирано искане от главния прокурор. Тази разпоредба не се прилага, когато регистрираните кандидати са били задържани или привлечени като обвиняеми преди датата на регистрация. Регистрацията на Х. Х. е съответно на 6 и 7 май 2024 г. Съставът на Окръжен съд – Търговище тогава прие, че срокът на задържане не е прекомерен, а общественият интерес надделява над личния и политическия такъв на обвиняемия. Всяка друга мярка за неотклонение спрямо Х. Х. би била неадекватна в случая. По тези причини съдът потвърди взетата мярка за неотклонение „Задържане под стража“ спрямо 61-годишния мъж, а при обжалването Апелативният съд във Варна отново потвърди съдебния акт на ОСТ.
От задържането на Х. Х. през февруари тази година за трети път Търговищкият окръжен съд гледа искане за промяна на мярката за неотклонение. На днешното заседание освен досегашните чисто съдебно минало, семейно положение, трудова заетост и съдействие на органите на досъдебното производство, защитата излага данни за влошено здравословно състояние на привлечения като обвиняем. В тази връзка отбелязва, че провежданото лечение в Специализираната болница за активно лечение за лишени от свобода в гр. София е неефективно и недостатъчно, и желае адекватно и навременно лечение от избрани от самия Х. Х. медицински специалисти.
Представителят на държавното обвинение счита искането за промяна или алтернативно за отмяна на най-тежката мярка за неоснователно. Процесуално-следствените действия продължават, приобщени са нови доказателствени материали и са установени опити за директно въздействие върху свидетели, т. е. опасността Х. Х. да извърши ново престъпление е реална според СГП. Срокът на задържане е малко над 4 месеца, което от своя страна е обусловено от фактическата и правна сложност на производството.
С тези мотиви прокурорът поиска от съда да не изменя или отменя наложената мярка за процесуална принуда.
Съдът като взе предвид обстоятелствата изложени в молбата, становището на представителя на обвинението по тях, доводите на защитника и на обвиняемия в съдебно заседание, събраните по делото данни и доказателства, прецени молбата за неоснователна. Предположението за съпричастност към деянието все още не е разколебано. Относно срока на задържане, съдът отбеляза, че се касае за наказателно производство с фактическа и правна сложност, което изисква необходимост от събиране на разнообразни доказателства, посредством извършване на множество и разнообразни процесуални действия по разследването, поради което и срокът на задържане на досъдебното производство е допустимо да бъде по-дълъг. По повод здравословното състояние на задържания, вземайки предвид разпоредбите на Закона за здравето, Закона за лечебните заведения, Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража, както и специалната Наредба за медицинското обслужване на лишените от свобода, съдът съобрази, че „Изпращането на лишени от свобода в лечебни заведения извън местата за лишаване от свобода и извън лечебните заведения по чл.56 от същата наредба, се осъществява когато в лечебните заведения в местата за лишаване от свобода няма условия за провеждане на необходимото лечение.“
По тези причини съдебният състав прие, че не са налице предпоставки за изменение на взетата от ОСТ първоначална мярка за неотклонение „Задържане под стража“ от месец февруари тази година.
Определението на Окръжен съд – Търговище подлежи на обжалване и протест в тридневен срок пред Апелативен съд – Варна.
Източник: Окръжен съд – Търговище