om 05155

От днес в града е обявено частично бедствено положение. Решението бе взето на извънредно заседание на Кризисния щаб към община Омуртаг в събота.

Припомняме, че само за два дни в града бяха събрани близо 2 700 подписа с настояване за обявяване на бедствено положение. Подписката бе внесена миналия петък в областна администрация Търговище и общинската управа на Омуртаг.

През 70-годишната амортизирала вътрешна водопроводна мрежа на града изтича 85 % от обема вода, който се подава от градския водоем. Едва 15 % стигат до домовета на хората, обясни Магдалена Славова от
гражданското обединение “Вода за Омуртаг” – инициатори на петицията.

“Бяхме допуснати едва на заключителната част на заседанието на Кризисния щаб, за да получим информация от кмета на община Омуртаг, че единствената приета краткосрочна мярка е 4 броя водоноски. Това е подигравка с качеството на живот на хората. Водоноските ще се захранват от градския водоем, който едва стига да подаде вода 2 пъти седмчино по 1-2 часа към гражданите, а пълненето на водоноски от него застрашава седмичното пускане на вода”, заяви Славова.

“Дългосрочната мярка, която ни бе представена, е осигуряване на допълнителен водоизточник. През годините, обаче вариантите за допълнителен източник на вода са били многократно отхвърлени като надеждни. За същите няма новоизготвена експертиза дали са актуални решения кам днешна дата. На съвещанието, като единствен допълнителен източник на вода беше посочен 20-годишният изоставен проект – яз. Ястребино. За този вариант преди години бе усвоен проект за 20 милиона лева, при изпълнението на който обаче се оказа, че са поставени неправилните тръби и практически – те не могат да бъдат използвани за целта на проекта. Водопроводът и допълненията към него не са узаконени, а преди месеци бяха обрани и ел-кабелите на помпената станция. Този обект никога не е влизал в експлоатация, защото при направените тестове, поставените неправилен тип тръби гърмят. На въпросите на гражданското обединение – как се е взело решение да се работи по този вариант, дали то стъпва на направена експертиза и проучване, ни бе отговорено, че такива не са правени и кметът г-н Ешрефов, самоиницативно е взел това решение, но той не е експерт в областта”, подчерта представителят на гражданското обединение “Вода за Омуртаг”.

Затова оттам предвиждат да осъществят кореспонденция с МС, МРРБ и МОСВ с настояване да бъдат отпуснати еднократно и в пълен размер средства за подмяна на вътрешната водопроводна мрежа на града.

“В момента се подменят малък процент от тръбите в ниската зона на града. Но това няма да окаже никаква съществена промяна. Средствата за тази реконструкция бяха отпуснати, след гражданските протести и писмата на тогавашния Инициативен комитет за спасение на Омуртаг до министерства, през 2020 г., когато хроничното бедствено положение беше достигнало критичния режим от 3 пъти месечно водоподаване”, разказа още представителката на гражданите.

“Кметът на община Омуртаг, г-н Ешрефов, в своите два мандата, като такъв, не подхвана нито веднъж самоинициатива проблемът на града да бъде разрешен. Единствено гражданската активност предизвиква раздвижване и събуждане на ниво община и институции, за кратко, до следващия бедствен октомври”, заключи Славова.