Днес в Опака беше официално открито напълно обновеното Народно читалище „Пробуда-1922“.
Реновирането е реализирано в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост, а общата стойност на проекта възлиза на над 1 млн. лева.
В рамките на изпълнението са извършени цялостни ремонтни и строително-монтажни дейности, включващи подмяна на външната дограма, изграждане на нов покрив с панели, както и на нови вентилационна, осветителна, озвучителна и ВиК системи. Сградата е санирана, а във всички зали са поставени климатици. Извършен е пълен ремонт на вътрешните пространства, освежен е стенописът във фоайето, а за осигуряване на достъпна среда е монтиран външен асансьор за хора в неравностойно положение.
„Благодарение на извършените дейности читалището е трансформирано в съвременна, енергийно ефективна и функционална сграда, която създава отлични условия за провеждане на културни, образователни и обществени инициативи“, споделя кметът на община Опака Гюнер Ашимов.
По думите му Народно читалище „Пробуда-1922“ е и ще остане място за знания, творчество и сплотеност на общността, което обединява поколения и съхранява културните традиции на града.