обновена 12:44 PM EEST, Jun 1, 2020

Как Григор Димитров Достигна До Паметния Полуфинал На Аустрелиън Оупън 2017

• Публикувано в Любопитно

Определено последните два сезона за най-добрия български тенисист на всички времена не са сред най-успешните в неговата кариера.

След някои неприятни здравословни проблеми и по-конкретно контузия в рамото, която мъчеше Гришо, той така и не успява да намери фамозната си форма от преди три години. Именно през 2017-та година българина постигна най-значимите успехи в своята професионална кариера за радост на цяла България. И ако оставим невероятния успех на Димитров на заключителния за сезона турнир в Лондон, то наистина заслужава да се обърне внимание на неговото представяне по време на Аустрелиън Оупън 2017. Тогава Гришо постигна най-големия си успех на един от четирите турнири от големия шлем достигайки до полуфинал. Там той се изправи срещу един от най-добрите тенисисти в историята - Рафаел Надал, като след наистина драматичен сблъсък родения в Майорка тенисист все пак победи Димитров с 3:2 сета.

Мача обаче бе далеч от сигурен за матадора, който трябваше да извади всяко оръжие от своя арсенал за да надделее, макар и първия сет да започна лошо за Григор след 3:6 за Надал. Във втория сет обаче нашенеца се съвзе и съответно го спечели със 7:5, докато истинската драма се случи по време на трети и четвърти сет. При първия от тях победител бе Надал след много успорван резултат от 7:6, докато във сет номер четири Гришо надделят след също толкова драматичен и спорен резултат (7:6). В заключителната част на мача обаче класата и опита на Рафа си каза думата и той затвори мача след 6:4 в своя ползва в последния сет.

Но също толкова интересен е и пътя на Григор до този паметен полуфинал на Откритото първенство на Австралия, като всичко започна с безпроблемна победа в първия кръг. Тогава Димитров надделя с 7:6, 6:3, 6:3 над поставения под номер 238 представител на домакините Кристофър О'Конъл, който със сигурност не е бил сред фаворитите според конкретните тенис залагания за победител в Аустрелиън Оупън. Във втория кръг пък родения в Хасково тенисист трябваше да играе срещу Хьон Чунг, като южнокорееца бе поставен под номер 104 по това време и никой не очакваше особени проблеми за Гришо.

Въпреки това Хьон Чунг шокира Димитров в първия сет след 6:1, което обаче амбицира българина и той все пак успя да спечели следващите три сета с 6:4, 6:4 и 6:4. След това на българския тенисист бе отредено да излезе срещу французира Ришар Гаске, който намери място в топ 20 и затова се очакваше да станем свидетели на интересен двубой. Това обаче не се случи, като Гришо победи безпроблемно след 6:3, 6:2, 6:4, като по време на осминафиналите Димитров трябваше да излезе срещу Денис Истомин от Узбекистан, който бе извън топ 100.

Но както често става, Григор изпита сериозни затруднения срещу по-слаб съперник, като първия сет приключи след 6:2 за Истомин. Втория сет също не бе никак лек за Димитров, като нашенеца все пак го взе след драматичен трайбрек, което сякаш пречупи неговия съперник и хасковлията взе мача след 6:2, 6:1 в следващите два сета. И тук стигаме до четвъртфиналите, където съперник на българина бе Давид Гофен. Противно на очакванията обаче Гришо победи белгиеца без особени проблеми след 6:3, 6:2 и 6:4.

И въпреки загубения полуфинал срещу Надал, най-добрия български тенисист определено показа на какво е способен по време на Аустрелиън Оупън 2017.