На среща с министъра на здравеопазването представители на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) поставиха ключови въпроси, свързани с достъпа до здравни грижи в общините. В разговорите участва и кметът на Търговище Д-р Дарин Димитров, който е председател на Постоянната комисия по здравеопазване към НСОРБ.
В рамките на работната среща с министъра на здравеопазването Катя Ивкова, нейни заместници и експерти от министерството бяха обсъдени теми, засягащи както устойчивостта на здравната система в страната, така и предизвикателствата пред общините.
Сред основните акценти в разговора бяха необходимостта от модернизиране на детското и училищното здравеопазване, разработването на национална програма за контрол на комарните популации, както и проблемите, свързани с устойчивостта на общинските болници и достъпа до медицинска помощ в малките населени места.
Обсъдени бяха още мерките за превенция на употребата на наркотични вещества, райски газ и вейпове сред деца и младежи, както и изпълнението на проектите за изграждане на 100 амбулатории за извънболнична помощ в 37 общини по Плана за възстановяване и устойчивост.
От НСОРБ подчертаха необходимостта от устойчиво финансиране, прагматични решения и по-добра координация между институциите, така че жителите на всички региони в страната да имат равен достъп до качествено здравеопазване.