Изцяло нов културен продукт представи тази вечер на сцената в парк „Борово око“ Професионален фолклорен ансамбъл „Мизия“ – Търговище с главен художествен ръководител Любчо Василев.
Спектакълът бе реализиран по проект на Община Търговище „Визия Професионален фолклорен ансамбъл „Мизия“ – Търговище“, финансиран по програма „Нематериално културно наследство“ на Министерството на културата.
Премиерата се състоя в рамките на Музикален парк фест във втората панаирна вечер и привлече стотици зрители, които имаха възможността да се насладят на новия творчески продукт на артистите от търговищкия ансамбъл.
Със своята дълбочина и въздействие, танцът „Малешевци“ по музика на Георги Андреев и хореография на Любчо Василев, остави траен отпечатък у зрителите. Също толкова въздействащо бе и изпълнението на момински танц от Дебърско по музика на Димитър Христов и хореография на Камелия Иванова.
Празничният балканджийски танц „Дайлада“ оживя на сцената с динамиката, артистичността и експресивността на изпълнителите. Музиката отново е дело на Димитър Христов, а хореографията – на главния художествен ръководител на ансамбъла Любчо Василев. Всеки танц бе разказ, всяко движение – емоция.
Публиката остана очарована и от изпълненията на родопските песни, представени с емоционална дълбочина от солистката Галина Замфирова, с обработка и аранжимент от Стефан Иванов.
Граждани и гости на Търговище, събрали се в парка, посрещаха с възторг изпълненията и не скриха възхищението си – аплодисментите не стихваха до самия край.
Силата на изпълненията, съчетана с прецизната хореография и сценична енергия, докосна публиката и създаде много настроение. Сцената оживя под ритъма на фолклора, благодарение на артистичността и майсторството на изпълнителите. Новите костюми, съобразени с етнографската принадлежност на танците, допълваха въздействието на спектакъла.
Благодарение на проекта „Визия Професионален фолклорен ансамбъл „Мизия“ – Търговище“, репертоарът на състава бе обогатен с нови произведения, включително от македонската етнографска област, с което ансамбълът разширява културното наследство, което съхранява и представя.