На 7 ноември (четвъртък) 2024 г., от 17.00 ч. в Славейковото училище ще бъде открита изложбата „Пафтите – вселена от знаци”.

 

Тя е дело на уредниците от отдел „Етнография“ на Регионален исторически музей – Русе и съдържа петдесет образци на ювелирното изкуство.

 

Пафтите са част от традиционното облекло и имат своя специфична роля и значение. Те са важен елемент от колана, който не само предпазва, но и разказва истории за начина, по който предците ни са възприемали света.

 

Видимата им стойност се определя от метала, от който са изработени – злато, сребро, мед, месинг. В зависимост от изобразените върху тях орнаменти, са обособени няколко групи пафти: с растителни мотиви, с изображения на животни, съдържащи геометрична украса, небесни светила, религиозни мотиви, архитектурни мотиви, накити с филигран и камъни, с реалии.

 

Освен знаци и символи, характерни за българската обредност, в изображенията на пафтите се откриват и модни влияния. Това е причината в тях да присъстват елементи от пищността на западноевропейския барок, от характерния стил на ХVІІІ век „леля деври“, разпространен из Османската империя, описван и като левантийски барок.

 

Пафтите са и знак за социално положение – неомъжените жени не могат да носят това украшение, а монахините не могат да слагат чифт пафти.

 

Изложбата ще гостува в гр. Търговище до 31 март 2025 година.

 

Източник: РИМ – Търговище