314352377 675850110528767 4008148738837344824 n

Художествена галерия „Никола Маринов“ в Търговище е с нова придобивка.

prhg 1122

Проектът „Интерактивен информационен екран“ е реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по „ПРОГРАМА ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И РАЗВИТИЕ НА ДЪРЖАВНИ, РЕГИОНАЛНИ И ОБЩИНСКИ КУЛТУРНИ ИНСТИТУТИ”.

Интерактивният киоск е разположен във фоайето срещу входа на галерията за улеснение на посетителите. Той представлява самостоятелно стоящ екран с вградено управление, което чрез допир позволява множество дейности в няколко направления.

Новата придобивка беше представена от директора на галерията Пламен Проданов. Той обясни, че чрез киоска може да се създава и популяризира културно съдържание. Технологичните му възможности способстват за представянето по интерактивен начин на разнообразни теми. Предвижда се в съдържанието да присъстват не само информация за галерията и историята й, за културните ценности, които тя съхранява – експозиции и фонд, за авторите, чиито произведения посетителите виждат, но и да се даде възможност на публиката по любопитен начин да участва в процеса на получаване на нови знания за изкуството, разясни Проданов. Посредством новото устройство ще могат да се създават и различни виртуални изложби и да се презентират колекции от фонда на галерията, допълни той.

Съдържанието непрестанно ще се обновява, за да не се загуби интересът на публиката и да се провокират регулярни посещения на устойчива месечна база, каза Христина Иванова – завеждащ административната служба на галерията.

И двамата изразиха надежда, чрез новата придобивка да привлекат още повече млади хора и ученици в културната институция.
„Проучванията сред деца в училищна възраст показват, че използването на интерактивни устройства засилва интереса им към материята. Младежите в системата на образованието са недостатъчно добре обхванати до момента публики. Киоскът ще допринесе за връщане в галерията на деца, ученици и студенти. Освен това устройството ще подпомага провеждането на изнесени уроци тук и ще подобри качеството на обучението, заяви Иванова.

Уточнено бе, че дигитализацията на културните ценности ще даде възможност на всички посетители да прочетат информацията не само на подходящ за тях език (български или английски), но и да я чуят – с добавени аудиофайлове. Така практически се предлага беседа на посетителя на близкия до него език, която увеличава качеството на предлаганото от галерията преживяване в залите й – беседа, която е безплатна, достъпна и в крак с времето. Това би било улеснение и за малките деца или за хората с диоптрични очила. Така ще се осигури равен достъп до културното съдържание и на тези групи и ще се запали интересът към изкуството в най-ранна възраст, поясни Христина Иванова.

Децата в предучилищна възраст ще направят първите си стъпки в изкуството, научавайки за различните техники, жанрове и материали в изкуството по адекватен за възрастта си начин и под формата на игра. На учащите пък, благодарение на устройството, ще се предложат иновативни методи за провеждане на изнесени уроци, т.е. киоскът ще се използва от учениците и така те сами ще участват в процеса на учене, под формата на интеракция. Така устойчиво ще задържим и увеличим техните посещения и ще провокираме интереса им към изкуството, посочи директорът на галерията и допълни, че студентите биха могли лесно да направят справка за творческата биография на определен автор, да получат информация за творбите му от фонда на галерията. „Те ще могат да ги видят и проучат, дори и да отсъстват физически от галерията, ако са част от пътуваща в момента експозиция. Ще имат възможността да получат и данни за местните творци и произведенията им, което би улеснило научни проучвания за настоящия и минал културен живот на търговищенци”, отбеляза Проданов.

Младото поколение, свикнало да използва смарт устройства, също ще бъде привлечено от високотехнологичната машина, убеден е Иван Богословов, отговарящ за софтуерното обезпечаване на информационния киоск.