Делегация от Тараклийски район в Република Молдова бе на двудневно посещение в Търговище.
Тя бе водена от Степан Танурков, кмет на село Кортен, и Екатерина Якобчак, кмет на село Новосьоловка. Те бяха посрещнати вчера в местната администрация от кмета д-р Дарин Димитров. Визитата е свързана с усилията на Република Молдова за присъединяване към Европейския съюз (EС).
Кметът д-р Димитров запозна гостите с приложението на европейските политики на местно ниво и управлението на проекти, финансирани със средства от ЕС.
„За нас е удоволствие да споделим опита, който сме натрупали, за да Ви подпомогнем в процеса на подготовка и интеграция към европейското семейство. Присъединяването на Молдова към ЕС е от значение не само за Вас, но и за целия Югоизточен регион“, заяви кметът.
От своя страна гостите изказаха своята признателност за гостоприемството и подкрепата. Те заявиха, че за Молдова европейският път е стратегически избор, а България е най-естественият и логичен партньор за техните общности – и по дух, и заради родовите корени на населението на Тараклия, които тръгват именно от България.
В рамките на програмата са предвидени посещения на образователни институции и инфраструктурни обекти, изградени и модернизирани с европейско финансиране.
Предвидени са и посещения в местни предприятия, които успешно са използвали различни европейски финансови инструменти през годините.
Припомняме, че Молдова получи статут на кандидат за членство в ЕС през 2022 г., а през 2024 г. официално започна преговорите по присъединяване към Съюза.
Източник: Пресцентър Община Търговище