На официална церемония в Драматичния театър Община Търговище връчи годишните отличия за образование, изкуство и култура.
Наградите се връчват по повод 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Те са регламентирани по Наредбата за символиката, званията и отличията на общината.
В приветствието си към отличените кметът д-р Дарин Димитров заяви, че хората на просветата и културата са тези, които създават хората на настоящето, но и на бъдещето. „Всички нас ще ни оценяват по това, което оставяме зад нас, а то е чест, просвета, духовност. Затова нека направим всичко по силите си след себе си да оставим ярка следа“, заяви кметът.
През 2026 г. отличия за образование получават десет преподаватели и два педагогически колектива.
За предучилищно образование отличени са Бедрие Ахмедова и Наталия Стойчева-Попова – учители в Детска градина №3 „Здравец“. За постиженията ѝ в развитието на образователното дело в община Търговище е отличена и Даниела Райкова – директор на Детска градина №7 „Снежанка“. За начален етап на средното образование наградата получи Йонка Стойчева – учител в I СУ „Свети Седмочисленици“. За прогимназиален етап на средното образование отличието е за Стойна Кичукова – учител по музика в III ОУ „П. Р. Славейков“. Марина Маринова – педагогически съветник в Професионалната гимназия по икономическа информатика „Джон Атанасов“, е отличена в категорията за гимназиален етап на средното образование. В същата категория отличие получава и Стойчо Стойков – учител по физическо възпитание и спорт в Специалното училище за ученици с увреден слух „Св. Иван Рилски“. Наградата за млад учител до 33-годишна възраст получава Галина Маринова – учител по български език и литература в прогимназиален етап в I ОУ „Христо Ботев“. Дипломи за педагогически колектив заслужиха екипът на Детска градина №9 „Приказка“ и екипът на Професионалната техническа гимназия „Цар Симеон Велики“.
За цялостен принос в сферата на образованието отличените са двама. Това са Валерия Ямболиева – учител в Детска градина № 8 „Слънце“ и зам.-директорът на II СУ „Проф. Никола Маринов“ – Пламен Иванов.
За забележителни творчески постижения и обогатяване на местната културна ситуация, в категория „Сценични изкуства“ отличените са двама. Това са Атанас Махнев – актьор в Държавния драматичен театър, и Моника Угренова – актриса и режисьор в Държавния куклен театър в Търговище. В сфера „Музика“ отличията също са две. Едното от тях е за Събина Георгиева – ръководител на Вокално-инструментален състав „Златни зари“ към Образцово народно читалище „Напредък-1864“ Търговище. Второто отличие е за групата за автентичен фолклор „Горска китка“ към Народно читалище „Светлина-1929“ в село Пресиян. В категория „Литература, публицистика, журналистика“ е отличена Боряна Недева – кореспондент на Българската телеграфна агенция за региона. Диплом за изящни, визуални и приложни изкуства получава Нели Димитрова – художник, създател на Школа за изобразителни изкуства „Артея“. Краеведът Валентин Княжевич е носител на наградата за културно-историческо наследство.
За сграда на годината бе определена реставрираната от Общината сграда на бившата Земеделска банка. Диплом получи проектантът на обекта арх. Живка Миланова.

Припомняме, че номинации можеха да бъдат отправяни от граждански организации, съюзи и институции в сферата на образованието и културата. Отличените са избрани от две комисии, съставени от общински съветници, експерти от общинската администрация и експерти в сферата на образованието и културата, след разглеждане на всички постъпили кандидатури.
Източник: Пресцентър Община Търговище
