Ученици от I ОУ “Христо Ботев” посетиха Музейния образователен център в Регионален исторически музей – Търговище, за да се включат в организираното там творческо ателие, посветено на една от най-древните български традиции.

С помощта на музейните педагози те не само изработиха автентични мартенички, символи на здравето, щастието и пролетното пробуждане, но и се запознаха с богатата история и смисловите послания на тази вековна традиция.

По време на заниманието учениците научиха за произхода на мартеницата, различните начини на изработване през годините и значението ѝ в българския фолклор. Те проявиха креативност и старание, като вложиха в своите творения не само умения, но и искрено вълнение от досега с народното ни наследство.

Съвместните дейности между училището и Регионалния исторически музей се осъществяват в рамките на Национална програма „България – образователни маршрути”, споделят от училището.

С мартениците, които направиха в Музейния образователен център на Регионален исторически музей – Търговище, децата от ДГ „8-ми март”, ДГ „Пчелица”, учениците от Първо СУ „Св. Седмочисленици“, Първо ОУ „Христо Ботев“, Трето ОУ „П. Р. Славейков“ и ОУ „Г. С. Раковски” с. Голямо ново, заедно с техните родители и учители, са готови да си вземат „Довиждане!” със зимата и да посрещнат пролетта, допълват от търговищкия музей.