Петокласници от II СУ “Проф. Никола Маринов” в гр. Търговище – доброволци в Детското полицейско управление, и класният им ръководител Галина Петрова днес гостуваха в РУ-Търговище. Техни домакини бяха полицейски инспектор Валентин Величков и младши полицейски инспектор Александър Миланов от сектор “Охранителна полиция“ в управлението.
Домакините предложиха на малките приятели на полицията да обсъдят няколко актуални теми, които представляват определен интерес за тяхната възрастова група. Разговорът започна с негативните проявления на криворазбраната подкрепа за любимия отбор на фенове-ултраси по футболните терени. Инсп. Величков разказа на децата за прояви, които не се толерират по стадионите – грубо и агресивно поведение, употреба на алкохол, обиди към противниковия отбор и негови привърженици, хвърляне на бутилки и други предмети по терена, и изтъкна, че е недопустимо внасяне в рамките на стадиона на ножове или други остри предмети. Той разясни и ролята на униформените полицейски служители при охраната на футболни срещи, изразяваща се в опазване на сигурността на гражданите и осигуряване на добър обществен ред по време на спортното събитие, и изтъкна, че в тези си усилия те са подпомогнати и от т.нар. стюарди, с които по-големите фенски общности разполагат.
Друга тема, провокирала детския интерес по време на пребиваването им в полицейското управление днес, бе за злоумишлените анонимни телефонни обаждания, чиито автори нерядко са ученици. Бе обсъдена каква следва да е реакцията им съгласно изготвения в конкретното учебно заведение план за евакуация в случай, че бъде получен сигнал за поставено в училището им взривно устройство. Бе изтъкното, че евакуирането трябва да се извърши спокойно и без паника. На петокласниците недвусмислено бе препоръчано да не се изкушават от екстравагантни идеи за подобни „сигнали“, защото авторите на тези обаждания в почти 100 % от случаите биват установявани от органите на реда.
Неусетно разговорът се пренесе и върху извършваните у нас най-често по отношение на хора от третата възраст телефонни измами. Учениците се оказаха доста информирани по темата, а един от тях разказа как преди време такова обаждане получила и баба му, но не се поддала на внушенията. Децата бяха посъветвани да говорят с възрастните си роднини никога и по никакъв повод да не предоставят пари или накити на непознати хора, независимо за какви се представят те – полицаи, адвокати, лекари, представители на други държавни институции.
Друг доброволец от Детското управление пък разказа как веднъж по време на разходка видял жена във видимо недобро здравословно състояние и се обадил за помощ на тел. 112. Той получи поздравленията на домакините за адекватната си реакция.
Източник: ПРЕСЦЕНТЪР НА ОДМВР-ТЪРГОВИЩЕ