Интересна инициатива, свързана с Българското възраждане, проведоха във Второ СУ “Проф. Никола Маринов” в Търговище.

 

В откритият урок беше използвана така популярната по това време “взаимоучителна метода”.

Идеята за часа в Славейковото училище бе на преподавателя по история Десислава Трифонова и класния ръководител на клас третокласници Палвир Жечев. В него като учител се изяви десетокласникът Георги Камов.

Във възрожденската класна стая на музея той разказа на децата за Възраждането, за промените в града и селото, за първите училища, а това провокира оживена дискусия за Светите братя Кирил и Методий, Паисий Хилендарски и д-р Петър Берон, споделят от училището.

Урокът завърши с творческа задача – рисуване на възрожденски къщи, които децата разгледаха в квартал “Вароша”. Тя бе осъществена в часовете по визуална култура с преподавателя им по изобразително изкуство Диана Ангелова и в занималнята – с учителката Евдокия Ненова.

Това беше втората инициатива, организирана от Десислава Трифонова за съвместна работа с третокласниците. Взаимоучителният метод и проекто-базираното обучение доказват, че интерактивните подходи развиват не само знания, но и креативност, критично мислене и екипна работа, убедени са от Втора гимназия.