Възпитаници на Специално училище за ученици с увреден слух „Свети Иван Рилски“ се срещнаха със заместник-окръжния прокурор Мартин Александров в съдебната палата. Гостите бяха запознати с пропускателния режим в сградата и с внимание и любопитство изслушаха разказа на магистрата.
Прокурор Александров им представи основните аспекти на детското правосъдие. Той обясни, че дете може да участва в съдебно производство като свидетел, пострадал или обвиняем, като разгледа накратко и трите възможни роли.
„Ние, прокурорите, работим основно с два нормативни акта – Наказателния кодекс (НК) и Наказателно-процесуалния кодекс (НПК). В първия са описани деянията, които се считат за престъпления според българското законодателство, а във втория – редът за налагане на наказания за различните закононарушения“, поясни той. Прокурорът разясни видовете наказания и уточни кои от тях не се прилагат спрямо непълнолетни – като доживотен затвор без замяна, доживотен затвор, пробация и глоба.
В рамките на срещата Александров разказа и за работата на прокурора: „Той изготвя обвинителен акт, в който се описва извършеното престъпление, и предлага на съда да наложи съответното наказание. За извършители на вашата възраст, ако деянието не представлява висока обществена опасност, прокурорът може да го предаде на специален орган – Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, вместо на съда.“
Той подчерта, че най-тежкото наказание за лица от 14 до 18 години е 10 години лишаване от свобода. Освен това обясни, че някои лица не могат да бъдат съдени – например деца под 14-годишна възраст, както и хора с психически заболявания.
Прокурорът подчерта, че на всички деца, участници в съдебен процес, задължително се назначава адвокат, и разясни значението на т.нар. „синя стая“.
Източник: Окръжен съд – Търговище