Детска градина „Пчелица“ в гр. Търговище бе домакин на жизнерадостен празник – Ден на пътната безопасност. На над 100 малчугани от всички групи и техните учители гостуваха двама служители на сектор „Пътна полиция“ в ОДМВР-Търговище – ст. инсп. Владимир Върбанов, началник на група в сектора, и мл. инсп. Деян Йорданов. За срещата децата се бяха подготвили старателно, със специална тематична програма, включваща песнички, стихчета и викторина на тема основни правила за безопасното придвижване по улиците и пътищата.
Разговорът за безопасността на движението с пътните полицаи премина с много настроение и при завидна детска активност. Полицейските служители им представиха изискванията за пътна безопасност в съобразена с крехката детска възраст форма. Те показваха на децата подготвени от тях изображения на различни пътни знаци, чието значение малките домакини трябваше да назоват; задаваха им въпроси по темата, на които малчуганите се надпреварваха кой пръв да отговори. Не бе пропусната и актуалната тема за тротинетките и за безопасното им управление само на разрешени за целта места, а в тяхната възраст – не и по улиците, където има движение на МПС. Малките приятели на полицаите демонстрираха пред гостите си и на практика своите познания за правилно пресичане на уличното платно – на мини-полигона с очертани пешеходни пътеки, поставени пътни знаци и монтирана малка светофарна уредба в двора на учебното заведение.

Със сигурност след края на тази среща броят на децата, мечтаещи, като пораснат, да станат полицейски служители, нарасна. „Те са много впечатлени от срещата наживо със служителите на реда и предполагам, че с дни ще говорят за нея. Както беше преди няколко месеца, когато ни гостуваха полицейското следово куче и неговият водач… Днес бе едно наистина вълнуващо преживяване за децата, което им даде шанс се докоснат отблизо до полицейската професия“–сподели директорката на ДГ „Пчелица“ Милка Николова.
Разговорите на униформени полицейски служители в училищата и детските градина в област Търговище, целящи повишаване информираността на подрастващите от различни възрастови групи относно безопасното им поведение по улиците и пътищата, продължават, и се осъществяват по предварително изготвени графици.
Източник: ОДМВР Търговище