315112605 644360310578408 3547286005676082658 n

Бдение на майките събра много граждани в дъждовния следобед в центъра на Търговище.

314908868 541901751277719 1356961479358501986 n
То бе организирано в пaмeт нa 21-гoдишния Петър Василев, зaгинaл пpи ĸaтacтpoфa в последния ден на октомври край Търговище.

Много приятели, роднини, съученици и учители на младежа държаха негови снимки и издигнаха плаката “Искаме да бъдем чути. Не искаме повече почернени семейства!”.

315101862 692681935718967 2475420345897502747 n
Всички присъстващи запалиха свещички в памет на момчето. Приятелката му Мирела прочете прочувствено слово. “Болката е огромна”, изплака момичето, което днес става на 20 години, и рецитира свое стихотворение, посветено на Петьо.

Бетина Бонева – негова съученичка, изрази надежда всеки да си е взел поука от случилото се. “Само една секунда е нужна, за да загубим любим човек”, каза момичето.

315112605 644360310578408 3547286005676082658 n

Певецът Искрен Пецов, разбрал за трагедията, присъстваше на бдението и в знак на почит изпълни песента “Наследство” на Митко Щерев с посланието “Никога повече почернени семейства!”.

На бдението присъства и кметът на Търговище д-р Дарин Димитров. Той изказа своите съболезнования към опечаленото семейство и приятелите на Петьо и се ангажира да съдейства спрямо правомощията си за изпълнение на исканията на майките.

“Сиво и пусто е в нашите души. За съжаление Господ даде шанс за живот на убиеца, но не даде шанс на нашия син”, успя да каже бащата на Петьо.

“Въздухът трепери от мъка и всичките сълзи на небето не могат да изплачат тегобата на една майка”, отбеляза Керанка Петкова – учител на загиналото момче. “Наш граждански дълг е да кажем “Стига!” в името на живота”, заяви тя.

50 черни балона полетяха в небето над Търговище, като послание от приятелите на Петьо. Прозвуча и песента “Завинаги в сънищата”, написана и изпълнена от неговия приятел Йоан.

315319393 843273913758338 5591797742567270022 n

По време на бдението бе организирана и подписка за бързи мерки за обезопасяване на движението в участъка от главния път София – Варна от „Момина чешма“ до “Белия кон”. Тя ще бъде депозирана в Областна администрация, АПИ и МРРБ, заяви Стела Антонова – главен организатор на бдението.

Стационарна камера, която да следи за скоростта, засилено полицейско присъствие, да бъде забранено изпреварването в целия злокобен участък от Боаза до началото на града, поискаха майките, събрали се днес на мирното бдение пред сградата на Община Търговище. Мисля, че тези наши искания не са неосъществими, каза Стела Антонова. “Като майки, ние искаме справедливост, липса на толерантност, защита или протекции за водача, причинил катастрофата и довел до смъртта на Петър”, допълни тя.

“Търговище днес имаше изпит и мисля, че го издържахме”, обобщи в края на събитието Стела Антонова. 

https://www.youtube.com/watch?v=9gEdOJLqsi0

https://www.youtube.com/watch?v=UQYQlg9dzX0