ztg 0318

Заседание за зимната подготовка се проведе в Областна администрация Търговище.

За това съобщиха от пресцентъра на областната управа. Разширеното заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия беше председателствано от областния управител Митко Стайков. Участие  взе и заместник-председателят на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия Панайот Димитров – заместник областен управител. Целта на заседанието бе изясняване на готовността на област Търговище за предстоящия зимен сезон 2019-2020г.

В заседанието взеха участие представители на петте общински администрации на територията на областта – Търговище, Попово, Омуртаг, Антоново и Опака. Областният управител изиска от тях да докладват за степента на планиране, готовност и реагиране относно снегопочистването на общинските пътни мрежи, в това число артериите в общинските центрове, връзките между населените места, както и пътищата в селата. Общините изразиха своята готовност за почистването и поддържането на пътищата. Стайков акцентира върху наличността на техника и личен състав, както и обезпечеността с инертни материали за обработка на пътната настилка при обледяване.

На заседанието присъстваха и ръководители на териториални структури и дружества, имащи отношение и задължения за осигуряване на нормалното функциониране на област Търговище при усложнена зимна обстановка – ОПУ-Търговище, ОД МВР-Търговище, РД ПБЗН-Търговище, РУО-Търговище, РЗИ-Търговище, ЦСМП-Търговище, ОС БЧК-Търговище, „МБАЛ-Търговище“ АД,  „ВиК“-Търговище, електроразпределителните дружества, отговорните Басейнови дирекции и регионалният отдел при Държавна агенция метрологичен и технически надзор.

Във връзка със Заповед на областния управител Митко Стайков, всички институции докладваха за предприемането на мерки относно изпълняване на задълженията си през зимния сезон 2019-2020г., както и за създадената организация и разчети при усложнена зимна обстановка. Особено внимание се обърна на въпросите, засягащи почистването и поддържането на републиканската и общинската пътни мрежи, както и обезпечеността с основни стоки и услуги по всички населени места. В това число осигуреността на училищните и детските заведения с хранителни продукти, изправност на отоплителните системи, наличност на гориво за отопление, медицински персонал и медикаменти, осигурен безопасен превоз на ученици и деца.

Друг важен аспект бяха болничните заведения и осигуреното им отопление, наличност на лекарствени продукти, изправни автомобили за спешна помощ и съответно готовност на екипите. Акцентира се също така и върху медицинското осигуряване на тежко болни, пациенти на хемодиализа, както и родилките с вероятен термин 01.11.2019-31.03.2020г.

Териториалните структури на изпълнителната власт и дружествата изразиха увереност и готовност за зимно поддържане и почистване на пътищата, недопускане на бедстващи по пътните участъци или такива по населените места, както и осигуряване на училища, детски градини и болнични заведения с отопление, навременно медицинско обслужване и превоз.