mvr271023

Срещата с десетокласници от Професионалната гимназия по земеделие в гр. Търговище бе в изпълнение на националната програма „Работата на полицията в училищата“.

Проявата бе осъществена в рамките на провежданата в цялата страна превантивна кампания срещу разпространението и употребата на наркотични вещества от подрастващите. Десетокласниците разговаряха по особено актуалната предвид възрастта им тема за наркотичните вещества с Миглена Замбева – инспектор „Детска педагогическа стая“ в РУ-Търговище, и с експерти от превантивно-информационния център по превенция на наркоманиите към Общинския съвет по наркотични вещества в Търговище.

Добре известно е, че употребата и разпространението на наркотични вещества понастоящем е значим здравен и социален проблем, като въвлечени в това са най-вече млади хора. Затова в разговора с учениците  техните лектори говориха откровено за вредните, а понякога – и фатални последици, които могат да имат за здравето и психиката им употребата на наркотични вещества. На срещата стана дума за различните видове наркотици, в т. ч. и за високорисковите; за създаването на трайни зависимости към тях при системната им употреба, както и за наказателната отговорност, предвидена в българското законодателство за притежание и за разпространението им. Доказателство за интереса на учениците към обсъжданата тема бяха многото въпроси, които те зададоха на лекторите.

Национална програма „Работа на полицията в училищата“  има за цел да засили присъствието на полицейските служители в учебните заведения и да запознае  децата с теми, които да доведат до намаляване на противообществените прояви и престъпления, извършвани от малолетни и непълнолетни, и до повишаване на тяхната сигурност и безопасност. По този начин  служителите на реда  помагат  на подрастващите да изградят модели за безопасно поведение и реакция в рискова ситуация, както и да формират у тях уважение към реда и законите. И тази година работата по програмата в ОДМВР-Търговище продължава. В районните управления в състава на дирекцията са изготвени годишни планове и  съответно – работни графици, които  предвиждат ежемесечни срещи на инспектори от Детска педагогическа стая и на полицейски инспектори, обслужващи съответните райони, с ученици от различни училища в Търговищка област, по актуални за възрастта им теми, свързани с превенцията на видовете престъпления.

Източник: ОД МВР Търговище