Музеят в Търговище получи одобрение от Министерството на културата на проекта си за издаване на юбилеен сборник.
Той ще носи името ,,…От ревност за народно просвещение…“ и ще бъде посветен на 160-годишнината от построяването на училище ,,Св. Седмочисленици“ – Славейковото училище, и 60-годишнината от откриването на първата постоянна експозиция на Регионален исторически музей – Търговище.
Сборникът ще бъде в обем от около 200 страници и ще включва три раздела – “Възраждане”, “Нова история” и “Най-нова история”, като първият период съвпада с идването на Петко Славейков като учител в Търговище.
За нас е изключително ценен неговият принос, затова именуваме училището Славейково. Неговите писма от Ески Джумая ни дават допълнителна информация за това, какво се случва в нашия град. Във Възрожденската епоха ще бъде включен и раздел, свързан със спомоществователи, учители и ученици от Търговище, каза Николай Ставрев – уредник в отдел „Възраждане” на музея, и допълни, че са любопитни и дописките от това време, описващи значими процеси в обществено-политическия живот на града.
Вторият раздел ще обхваща следосвобожденския период.
Училището продължава своя живот и в новата история и благодарение усилията на новосъздадения музей и цялата общественост на града то става музей и ние се радваме днес да сме част от екипа на музея, да посрещаме посетители в тази сграда и да разказваме неговата история, сподели д-р Тоня Любенова – главен уредник в отдел „Нова и най-нова история”.
Третият раздел от сборника ще обхване периода след промените от 9 септември 1944 г. в България, поясни главният уредник Светлана Аврамова, част от екипа, който ще работи над изданието.
От музея призовават търговищенци да дарят архивни материали за Славейковото училище – документи, снимков материал, ученически пособия и униформи и др., свързани с историята му.
Много се надяваме тази наша дарителска кампания да срещне отзвук в нашите съграждани, защото мислим, че в личните архиви се пазят снимки на ученици от училището, заяви директорът на културната институция Магдалена Жечева.
Очаква се сборникът да бъде отпечатан до май следващата година.