25 ноември е обявен за Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените.  В тази връзка в ОД МВР Търговище бе проведен брифинг под наслов „Никога повече“.

 

За резултатите от дейността на служителите на ОДМВР-Търговище по противодействие на домашното насилие през последните две години говори инспектор Димитър Боянов от отдел „Охранителна полиция“, който е регионален координатор по проблемите на домашното насилие в структурата.

През 2023 г. в област Търговище са издадени 57 заповеди за защита от домашно насилие, като от тях 40 са за незабавна защита, а 17 – за постоянна. Като извършители на домашно насилие през 2023 г. в ОДМВР-Търговище са били установени 52-ма мъже и 5 жени. Пострадали от такъв вид насилие са 42 жени, 24 деца и 6-ма мъже, съобщи той.

 

От 1 януари до 31 октомври тази година в областта има издадени 34 заповеди за защита от домашно насилие, като незабавните такива са 15, а постоянните заповеди са 19. Като пострадали лица са установени 27 жени, един мъж и 14 деца, а като извършители – 33-ма – мъже и една жена.

 

От началото на тази година до момента 116 души, пострадали от насилие, са потърсили помощ в Асоциация „НАЯ“, съобщи Петя Стефанова, експерт в неправителствената организация.  95 от тях са жени, 16 – деца и петима – мъже, уточни тя. За този период от време специалистите от „НАЯ“ са извършили над 1 300 консултации. Работили са с трима извършители на насилие. В сравнение с предходната година случаите, в които те са оказвали помощ и подкрепа на пострадали от насилие, са се увеличили с между 40 и 50 процента.

Колежката й Нина Николова сподели, че в последните години в област Търговище се наблюдава разчупване на класическата рамка – баща-насилник и майка или дете (деца) потърпевши. В илюстрация на това тя сподели два случая от практиката на асоциацията. В единия – мъж с тежка алкохолна зависимост и изблици на агресия системно тероризирал възрастната си майка и трите си деца, за които баба им се грижела. Благодарение на бързата и адекватна реакция на институциите спрямо него са приложени спешно мерки за защита, съдът е постановил 18-месечна ограничителна заповед, а на децата и баба им е предоставено общинско жилище. В друг случай също с 18-месечна ограничителна заповед от общото им жилище е отстранен мъж, който малтретирал родителите и сестра си.

 

При  предприети  спешни мерки спрямо извършителите понякога насилието се проявява в по-завоалирани форми – или преминава в социалните мрежи, или се изразява в опит за манипулиране на децата, каза Николова. Тя разказа, че след такава мярка насилникът на жена  трансформирал агресията си в социалните мрежи, като от писанията му там пострадало не само името и достойнството на жената, но и бизнесът й. „Има още немалко, което трябва да се направи по отношение ограничаване и преследване на онлайн насилието“, сподели още тя и уточни, че в над 60% от случаите,  в които те оказват консултации и подкрепа на пострадали от насилие, жертвите на такова са насочени към Асоциация „Ная“ от полицейските органи.

 

Гергана Георгиева, директор на Регионална дирекция „Социално подпомагане“ изрази задоволството си, че във времето са изградили добри партньорства за противодействие на насилието с полицията и „НАЯ“, благодарение на което са постигнати окуражаващи резултати. От 89 сигнала за такова, които от дирекцията са подали от 2023 г. досега, в 16 случаи насилието засяга деца. „Много са малко обаче случаите, когато децата сами заявяват нуждата си от помощ и подкрепа. Затова, за да получаваме изпреварваща информация, а не постфактум да работим по тежки случаи на насилие, е необходимо да се използват всички възможни механизми за това, включително регулярно сътрудничество с ромски и здравни медиатори“, каза ще тя.

Източник: ОДМВР Търговище