Един наистина специален 1 юни имаха ученици със специални образователни потребности от начален и прогимназиален етап на Четвърто ОУ „Иван Вазов“ – Търговище.
Събитието се проведе под наслов „Фитнесът и специалните образователни потребности“. По случай Деня на детето, за активните „Вазовчета“ бе организирано спортно събитие. Ръководени от психолога и дългогодишен правоспособен персонален фитнес треньор Спартак Кършаков, специалните деца направиха своята празнична тренировка. Забавлявайки се, те успяха да приложат лични физически умения и двигателни качества.
Фитнесът е добро здравословно състояние и висока степен на психо-физиологически баланс, кондиция и физическа дееспособност на човека, постигнати чрез разнообразни форми за физическо въздействие – силови, гимнастически, циклични упражнения (бягане, колоездене, плуване, туризъм, спортни игри) и др. Практически, няма възрастови ограничения за занимания с фитнес. Той може да се практикува от малки и големи на любителско ниво. От обикновени хора, които дори не са спортисти, или състезатели при спазване на определени изисквания. Фитнес не е интензивно спортуване за високо спортно майсторство, а спортна дейност, която може да се упражнява по желание и за удоволствие. Този нов вид спортна култура е насочена към самопредставяне на собственото тяло и може да се определи като култура за здраве, удоволствие и развлечение, сподели Кършаков.
Понятието “фитнес“ произлиза от английското fit, което означава „годен“, а fitness – „годност“, „способност. Използва се широко в света на спорта и здравословното начало на живот. С него се обозначава състоянието на добра физическа форма, здраве и благосъстояние. Фитнесът се свързва с прилагане на редовна тренировъчна програма, в която могат да бъдат включени упражнения за сила, гъвкавост, скорост и бързина, издръжливост, повратливост, баланс и други компоненти на физическото здраве в зависимост от индивидуалните цели, които се търсят от трениращия. Целта на фитнеса не е постигането на високи спортни резултати, а само и единствено поддържането на добро здраве, предотвратяване на заболявания, подобряване на качеството на живот и работоспособността. Във времена на дигитализация и информационни технологии и на фона на всеобщ дефицит от движение и физически усилия сред децата и подрастващите, фитнесът може да бъде много ценен като явление и феномен. Ако може да бъде описан само с една единствена дума, то най-подходящата е функционалност, допълва фитнес треньорът.