Търговище е сред областите, в които нивото на услугите, предлагани по електронен път, е паднало най-много през последните години. Това показва анализ на Института за пазарна икономика.
Развитието на електронните услуги, които се предлагат от държавната администрация в България, е приоритет на няколко поредни правителства още от преди присъединяването ни в ЕС. Нашата страна, още от самото присъединяване, е значително изостанала в технологичното модернизиране на държавната администрация и оптимизирането на нейната работа в сравнение с повечето от останалите страни-членки. Именно затова е важно да се следи развитието на електронните услуги, предлагани от администрацията през последните няколко години, отчитат от ИПИ.
Оттам използват официалните годишни отчети на общинските администрации в страната за периода 2012-2014 година, за да направят анализ на нивото и развитието на електронните услуги, предлагани от местната администрация през последните няколко години.
Областите, чиито общини са предоставяли електронни услуги на относително най-високо ниво в страната, са Ямбол (4,23), Варна (4,17), София-град (4,00), Габрово (3,56), Разград (3,46), Враца (3,41), Кърджали (3,09) и Стара Загора (3,02).
В другия край на спектъра са областите Шумен (1,00), Видин (1,00), Русе (1,08), Силистра (1,09), Кюстендил (1,32), Благоевград (1,32), София (1,43) и Монтана (1,97).
В Търговище средното ниво е оценено на 2,42, колкото е било и през 2013 г. В сравнение с 2012 г. нивото на услугите, предоставяни по електронен път, се е понижило с 0,37 пункта.
Едно по-широко и качествено предлагане на услуги по електронен път от страна на общинските администрации сериозно би подобрило административното обслужване и би спестило време и пари на данъкоплатците чрез съкращаване на ненужни разходи и процедури, убедени са експертите от ИПИ.
Снимка: ИПИ