Екипно преподаване е иновативната технология, по която работят от тази учебна година в Професионална гимназия по туризъм и хранително-вкусови технологии “Алеко Константинов” в Търговище.
Иновативното търговищко училище презентира днес пред гости т. нар. “Team Teaching”. Иновацията ще бъде прилагана в продължение на две години.
“Живеем в изключително динамично време, в света на технологиите, и очакванията към образователната система са изключително големи от страна на обществото. Затова трябва да разучпим стереотипите, трябва да преподаваме по един иновативен, новаторски начин, да бъдем креативни в своята работа, така че да повишим интереса, вниманието, мотивацията на учениците към учене, а по този начин ще се повишат и резултатите”, каза началникът на образователния инспекторат в Търговище Елка Станчева и допълни, че иновациите носят имидж за училището.
Тя приветства екипа на ПГТХВТ “Алеко Константинов” в Търговище за иновативната педагогическа практика, която прилага от тази учебна година, включвайки се в голямото семейство на иновативните училища.
Екипът преподаватели, работещи с нея, засега наброява петима души – д-р Даниела Стоянова, Янко Иванов, Леман Хасанова, инж. Татяна Христова и Боряна Тонева. Но към новата технология на преподаване интерес проявяват и останалите им колеги. Идеята за иновацията се ражда съвсем спонтанно, гимназията кандидатства с нея за иновативно училище и е сред одобрените.
Тази практика се основава на взаимното доверие и споделената отговорност между учителите, преподаващи различни предмети, които искат да разчупят клишето по време на урока. В учебния час влизат два класа, които работят екипно. Уроците протичат нетрадиционно и много емоционално, а накрая учениците се самооценяват.
По този начин получаваме обратна връзка, чрез анкети, рисунки, емотикони, сподели с присъстващите д-р Даниела Стоянова – преподавател по български език и литература, която много често работи в отбор с колегата си по история и философия Янко Иванов. Освен осъществената междупредметна връзка и успешната работа в екип, се постига ефективен резултат, благодарение на творческото мислене, което провокираме у гимназистите. Те всъщност са и основната водеща фигура, потвърди Иванов.
Часовете преминават изключително интересно за нас, каза деветокласничката Благовеста. Съученичката й Камелия пък сподели, че иновативната практика повишава самочувствието им като възпитаници на това училище.
Новаторският екип изказа благодарност към ръководството на школото за свободата, която им дава в процеса на работа. От своя страна директорът на търговищката гимназия Йордан Шиваров благодари на колегите си, разработили новия тип преподаване. Желанието на учениците, развитието на тяхната креативност и критично мислене – това е целта на тази нова практика. Аз съм убеден, че по този начин, продължавайки години напред, стъпка по стъпка, ще стигнем до желания резултат, заяви директорът.
Гости на презентацията на иновативното преподаване в ПГТХВТ “Алеко Константинов” бяха експерти от РУО – Търговище, директори и учители от училища от цялата област.