Заетостта при жените е по-висока отколкото при мъжете, но заплащането продължава да е по-ниско, въпреки че разликата се стопява през последните години.
Тя е най-съществена във финансовия сектор, здравеопазването, ИКТ сектора, преработващата промишленост и в сферата на културата, спорта и развлеченията, където заплащането на жените е с над 30% по-малко от това на мъжете. Такива са част от изводите в ново изследване на Института за пазарна икономика.
Данните по региони сочат, че в София е най-висок процентът на жените (60 на сто), които участват в работната сила (спрямо 68% при мъжете), а най-нисък е в област Кърджали (36% участие на жените и 43% – на мъжете).
Областите с най-малка разлика в дела на работната сила между двата пола са Благоевград, Кюстендил и Перник (под 6 пр.п. разлика), а с най-висока – Добрич, Търговище и Шумен (с по 11 пр.п. разлика). “Сравнително голяма част от жените не участват в работната сила в някои райони, където е висок делът на етническото, селското и сравнително по-ниско образованото население”, обобщават експертите от ИПИ и допълват, че “разликите при участието на мъжете и жените на трудовия пазар намаляват с нарастване на степента на образование”.
Най-благоприятните коефициенти на заетост и безработица на жените са в столицата, а найвлошените – в област Кърджали.
Разликата в коефициента на заетост при мъжете и жените също се запазва в клъстери на местно ниво. Най-голяма е разликата в Североизточния район (над 10 пр.п. в областите Добрич, Търговище и Шумен), а най-ниска – в Югозападния (около 5 пр.п. в областите Благоевград, Кюстендил и Перник), обобщават в анализа от ИПИ.