Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет избра единодушно с 9 гласа „За“ Васил Василев за административен ръководител – окръжен прокурор на Окръжна прокуратура – Търговище. На основание чл. 194б, ал. 4 от ЗСВ той е назначен, считано от датата на встъпване в длъжност.
Прокурор Василев има над 31 години юридически стаж в изцяло в прокуратурата на Търговищкия съдебен район. Професионалната му кариера започва като „младши прокурор“ в Районна прокуратура – Търговище през 1993 г. Има един мандат като административен ръководител на Районна прокуратура – Омуртаг. От 2000 г. е прокурор в Районна прокуратура – Търговище, като два последователни мандата – от 2005 г. до 22010 г., е административен ръководител на органа. С решение на Прокурорската колегия през 2021 г. е определен за заместник-окръжен прокурор на Окръжна прокуратура – Търговище.
Сред неговите мотиви за заемане на длъжността са: придобитият професионален и административен опит; отличното познаване на спецификата на прокурорската работа, на положителните практики и проблемите, съпътстващи ежедневната дейност на магистратите и служителите; притежаваните лични качества и увереността, че може да допринесе за по-нататъшното положително развитие на органа. Той се ангажира с надграждане на постигнатите резултати като акцентира върху качеството, екипната работа и спокойния работен климат, повишаване на мотивацията и квалификацията на колектива, повишаване качеството на разследване, максимално използване капацитета на следствения отдел при ОП – Търговище.
Сред заложените цели за развитието на окръжната прокуратура са запазване на „доброто администриране и добрия дух в колектива“, ефективно взаимодействие между административните ръководител на ОП – Търговище и РП – Търговище; упражняване на ефективна контролно-ревизионна дейност спрямо районната прокуратура; свеждане до минимум на досъдебните производства с продължителност на разследването над 3 години; постоянен контрол върху срочността на разследването, изясняване на причините за връщане на дела и постановените оправдателни присъди; активно взаимодействие с контролните органи на регионално ниво и местни държавни органи; насърчаване работата на прокурорите от зоната по самосезиране; висока степен на диалогичност при вземането на важни решения по текущи проблеми; насърчаване на креативността и инициативността на прокурорите, следователите и служителите, провеждане на разширени работни съвещания на прокурорите с разследващите органи.
Снимка: Архив
Източник: ВСС